Особливості розмежування негласних слідчих (розшуковик) дій та оперативно-розшукових заходів

Ескіз недоступний
Дата
2024
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Анотація
У статті доведено, що сучасні реалії протидії злочинності вимагають ефективного застосування різних правових інструментів, спрямованих на своєчасне виявлення її розслідування кримінальних правопорушень. Насамперед проведено науковий аналіз понять негласних слідчих (розшукоеих) дій та оперативно-розшукових заходів. Виявлено конкретні особливості й критерії розмежування. Підтверджено, що розмежування цих двох категорій є надто важливими для забезпечення дотримання принципів верховенства права, законності та захисту прав і свобод людини в процесі протидії злочинності. Акцентовано увагу), що надання слідчим права на проведення негласних слідчих (розшукоеих) дій насамперед сприяє вирішенню проблеми професійних взаємин між слідчими й оперативно- розшуковими органами. Виділено, що, незважаючи на деякі спільні риси, зокрема використання негласних методів і засобів, ці дві категорії мають суттєві відмінності в їх правовій сфері, підставах і порядку) проведення. Вказано, що негласні слідчі (розшукові) дії є процесуальними діями, які проводяться в кримінальному провадженні з метою отримання доказів або перевірки вже отриманих доказів за ухвалою слідчого судді. Водночас виділено, що оперативно-розшукові заходи натомість здійснюються оперативними підрозділами без судового дозволу та можуть проводитися як у рамках кримінального провадження, так і для запобігання, виявлення та припинення злочинів. Виділено висновок, що для усунення існуючих прогалин і колізій у правовому регулюванні негласних слідчих (розшукоеих) дій та оперативно-розшукових заходів, а також для вдосконалення практики їх застосування потрібно здійснити комплексний аналіз чинного законодавства та судової практики, вивчити міжнародний досвід у цій сфері й розробити відповідні рекомендації щодо внесення змін і доповнень до нормативно-правових актів.
Опис
The article proves that modern realities of combating crime require the effective use of various legal tools aimed at timely detection and investigation of criminal offenses. First of all. a scientific analysis of the concepts of covert investigative (research) actions and operative-research measures was carried out. Specific features and demarcation criteria are revealed. It has been confirmed that distinguishing between these two categories is extremely important for ensuring compliance with the principles of the rule of law, legality and protection of human rights and freedoms in the process of combating crime.
Ключові слова
Бібліографічний опис
Цимбал П. В., Теслицький А. А. Особливості розмежування негласних слідчих (розшуковик) дій та оперативно-розшукових заходів // Європейський правничий часопис. 2024. Вип. 3. С. 69-77.