Переглянути
Нові надходження
Зараз показуємо 1 - 5 з 52
- ДокументПсихологічні особливості прояву екзаменаційного стресу здобувачів вищої освіти(2024) Бондаренко, Олена СергіївнаЕкзаменаційний стрес займає одне з перших місць серед причин, що спричиняють стан фрустрації у студентів ВНЗ. Іспит може стати фактором, що впливає на психіку студента, на його настрій, самопочуття, психоемоційний стан. Безумовно, у період екзаменаційної сесії завантаженість студентів особливо велика. Робота з великою кількістю інформації, різнопланові роботи, які необхідно виконати в короткі терміни, ліквідація заборгованостей, недостатні знання з дисциплін, що вивчаються, недотримання режиму дня, режиму харчування, нестача сну – це фактори, що сприяють виникненню стресу. Стрес – це своєрідна реакція людини на психічну чи фізичну напругу, яка є фізіологічним безумовним рефлексом. Стрес, що має затяжний характер, викликаний труднощами з успішністю, з ліквідацією академічної заборгованості, може надалі призвести до депресивних станів. Період навчання значно впливає на особистісне становлення, ставлення до майбутньої професійної діяльності, психологічний та фізіологічний стан студента. Стан фрустрації починається на початку сесії і може зберігатися, навіть якщо немає напружених ситуацій. Стрес у студентів може бути спричинений як ситуацією, пов'язаною з навчанням, так і мати особистісний характер. Він може виникнути через відсутність соціальних зв'язків або конфліктів з однолітками, одногрупниками, нездатність впоратися з вимогами викладача, сімейних проблем та труднощів, відірваності від батьків (особливо якщо студенти живуть у гуртожитку), хронічні хвороби. Водночас, слід зазначити, що екзаменаційний стрес не завжди носить шкідливий характер, набуваючи властивостей «дистресу». У певних ситуаціях психологічна напруга може мати стимулююче значення, допомагаючи студенту мобілізувати всі свої знання та особистісні резерви для вирішення поставлених перед ним навчальних завдань. Мета дослідження: визначити та дослідити психологічні особливості прояву екзаменаційного стресу здобувачів вищої освіти, та здійснити аналіз психологічного стресу студентів під час екзаменаційної сесії. Об'єкт дослідження: психологічний стрес студентів. Предмет дослідження: психологічні особливості прояву екзаменаційного стресу здобувачів вищої освіти.
- ДокументПсихологічні особливості самотності дорослої людини(2024) Ковтун, Вікторія ІгорівнаПроблема самотності в сучасному світі є актуальною з огляду на те, що з початком повномасштабної війни значно загострилися всі соціальні процеси, більшість цінностей, які були важливі раніше, стали піддаватися переоцінці, люди стали критичні до розбіжностей у поглядах з іншими, категоричні у судженнях щодо справедливості, чесності, вірності тощо. Інші люди, навпаки ніби втратили моральні орієнтири і стали поводитися егоїстично, не гуманно щодо оточуючих, дозволяючи собі не стримуватися в агресивних проявах і вчинках. Також за останні декілька років змінилися погляди і пріоритети багатьох людей, хтось втратив інтерес до спілкування з друзями, припинив спілкування з противниками військових і політичних інновацій, а хтось навпаки – став частіше спілкуватися із близькими і рідними. Комусь для оптимального самопочуття не потрібно кожен день взаємодіяти з іншими людьми, а хтось навпаки відчуває гостру потребу перебувати у соціумі, оскільки без спілкування у спільноті відчуває себе самотнім, покинутим, соціально ізольованим. Насправді навіть сильні особистості мають періодичну потребу в емоційному прийнятті, турботі, любові, можливості «спертися на когось», отримати соціальну підтримку, адже прагнення людини до спілкування обумовлюється її соціальною природою (О. Брюховецька). Нестійкі соціально-економічні умови життя, воєнний стан в країні, військові дії на сході України є значним стресовим чинником, який викликає зміни у психічному здоров’ї населення, спричиняє зростання різних відхилень в особистісному розвитку та поведінці зростаючих особистостей і дорослих людей. Не задоволення і проблеми взаємин з людьми викликають втрату цінностей соціальних контактів, зумовлюють поглиблення відчуття самотності в людей. Об’єкт дослідження – самотність як психологічне явище. Предмет дослідження – психологічні особливості самотності дорослої людини. Мета дослідження – теоретично обґрунтувати та емпірично дослідити психологічні особливості самотності дорослої людини.
- ДокументПсихологічні аспекти добору керівних кадрів в закладах освіти(2024) Сиротенко, Тетяна ІванівнаАктуальність теми дослідження обумовлена кількома важливими факторами. Безумовно, ефективність роботи закладу освіти значною мірою залежить від керівника. Його здатність мотивувати колектив, вирішувати конфлікти, управляти стресом та будувати команду має прямий вплив на якість навчання та виховання учнів. А відтак, добір керівників має бути науково обґрунтованим і включати не тільки професійні якості чи досвід, але й враховувати психологічні аспекти особистості, а особливо, у роки криз. Так, від початку повномасштабної війни в Україні різко зріс рівень психоемоційного навантаження на керівників закладів освіти. Вони часто стикаються з високим рівнем стресу через адміністративні обов’язки, нестачу кваліфікованих вчителів, адже багато фахівців виїхали за кордон, через необхідність організації навчального процесу у змішаних форматах, відчувають високу відповідальність та мають налагоджувати взаємодію з різними групами людей тощо. Все це вимагає психологічної стійкості та резильєнтності від керівників закладів освіти. Окрім того, можемо спостерігати зростання вимог до керівників шкіл, закладів дошкільної освіти, ліцеїв, університетів тощо. Так, сучасні заклади освіти стикаються з новими викликами, такими як впровадження інноваційних методик навчання, інтеграція інформаційних технологій, забезпечення необхідних умов для збереження здоров’я всіх учасників освітнього процесу, створення сприятливого психологічного клімату, що вимагає від керівників не лише високого рівня професійної компетентності, а й розвинених психологічних навичок. Об’єкт дослідження – професійний відбір керівників закладів освіти. Предмет дослідження – психологічні аспекти добору керівних кадрів в закладах освіти. Мета дослідження – теоретично обґрунтувати та емпірично дослідити психологічні аспекти добору керівних кадрів в закладах освіти.
- ДокументСамооцінка особистості як чинник обрання копінг-стратегії поведінки в фрустраційних ситуаціях(2024) Ажевська, Олена ГеннадіївнаСучасна дійсність характеризується високим темпом життя, інформаційним перенасиченням та зростаючими соціальними очікуваннями, що створює значний психологічний тиск на індивіда. Постійна гонитва за досконалістю, продуктивністю та успіхом часто призводить до відчуття фрустрації, зумовленої неможливістю задовільнити всі вимоги сучасного суспільства. Постійні порівняння з оточенням та відчуття нестачі часу посилюють цей стан. Такий тиск може призвести до розвитку виснаження, тривожних розладів та депресії. Для успішного подолання сучасних викликів необхідно мати розвинені навички адаптації до мінливих умов та вміння обирати оптимальні стратегії поведінки. Одним з найважливіших факторів, що впливають на психологічне благополуччя людини є самооцінка. Самооцінка є фундаментальною основою для формування впевненості в собі, яка сприяє реалістичному оцінюванні власних можливостей та досягнень. Припускається, що високий рівень самооцінки сприяє розвитку ефективних копінг-стратегій та підвищує адаптивність особистості. Копінг-стратегії відіграють визначальну роль у збереженні емоційної рівноваги та забезпеченні прогресу індивіда в умовах життєвих труднощів. Цей комплекс методів та прийомів дозволяє ефективно справлятися зі стресовими ситуаціями, вирішувати проблеми та досягати поставлених цілей. Об’єкт дослідження - вплив самооцінки особистості на обрання копінг-стратегії. Предмет дослідження - самооцінка особистості як чинник обрання копінг-стратегії поведінки в фрустраційних ситуаціях. Мета дослідження - з’ясувати, як рівень самооцінки людини впливає на її схильність до обрання тих чи інших копінг-стратегій.
- ДокументПодолання негативних психічних станів у хімічно залежних осіб під час реабілітації(2024) Якименко, Олена ІванівнаПроблема хімічної залежності є однією з найсерйозніших викликів сучасного суспільства, яка має глибокі соціальні, економічні та медичні наслідки. Люди, які страждають від хімічної залежності, часто стикаються з цілою низкою негативних психічних станів, що ускладнюють процес реабілітації. Ці психічні стани можуть включати депресію, тривогу, агресію, зниження самооцінки та мотивації до лікування. Подолання цих станів є ключовим елементом успішної реабілітації, що вимагає особливої уваги та спеціалізованих методів терапії. Актуальність даного дослідження зумовлена зростанням кількості людей, які потребують допомоги у подоланні хімічної залежності, а також необхідністю вдосконалення існуючих методик реабілітації. Вивчення ефективних способів подолання негативних психічних станів у хімічно залежних осіб може значно покращити результати реабілітаційного процесу, сприяти зниженню ризику рецидивів та підвищити загальну якість життя залежного. В сучасних умовах, коли суспільство стикається з новими викликами, такими як економічні кризи, пандемії, соціальна нестабільність, а в сьогоденні ще й воєнні дії в країні, кількість людей, які звертаються за допомогою у подоланні хімічної залежності, постійно зростає. Це підкреслює необхідність пошуку нових підходів та розробки інноваційних методик для ефективного подолання негативних психічних станів під час реабілітації. Об’єкт дослідження – негативні психічні стани. Предмет дослідження – подолання негативних психічних станів у хімічно залежних осіб під час реабілітації. Мета дослідження – теоретично обґрунтувати та емпірично дослідити негативні психічні стани у хімічно залежних під час реабілітації та розробити шляхи їх подолання.